Körömápolás

A körömápolás legismertebb módja a körömvágás - sokaknak ez az eljárás jelenti az egyetlen ezirányú tevékenységet. Nekik is szól ez a cikk.

A köröm sokmindenről árulkodik. Nemcsak azt mutatja meg, hogy mennyire vagyunk ápoltak, mennyire törődünk magunkkal, de az esetleges egészségügyi problémákra is következtetni lehet belőle. Ha mondjuk körmünk fénytelenné, töredezetté válik, esetleg barázdák jelennek meg rajta, ez vitamin- és nyomelem hiányról árulkodik. Ami az ápoltságot illeti: a lenőtt, rágott, a perem alatt „elföldelt” köröm egészen visszataszító látvány. Íme ezért néhány tanács kezdő körömápolóknak:

A körömkefe használatára szerintem nem kell külön kitérni. A vágásnál ügyelni kell arra, hogy a köröm sarkait sose vágjuk be, mert ez rossz irányba terelheti annak növését. Ez, főleg a lábon igen kellemetlen és fájdalmas benövést, gyulladást okozhat. Miután megfelelő kisollóval idális méretűre vágtuk ujjvégi szarulapocskáinkat, reszelővel simítsuk el azok végeit. Addig csiszolgassuk, míg miden egyenetlenség el nem tűnik, minden él el nem tompul. A megfelelő szerszám nagyon fontos. Olló esetében például azért, mert ha életlen berendezéssel próbálkozunk, a köröm könnyen szétválik, elreped. Fémreszelő helyett pedig jobb az, melyre finom dörzspapírt ragasztottak vagy üvegből csiszolták ki. Utána használhatunk polírreszelőt, mely szép fényt ad a körmöknek. Ha a körömre ránő a bőr, az csak nehezen nevezhető előnyös látványnak. Ezért speciális célszerszámmal időről-időre fel kell tologatni. Ilyesmi minden manikűrkészletben található. Ha nem akarunk ezzel időt eltölteni, akkor használhatunk erre a célra kifejlesztett speciális „bőroldó”-krémeket. A körömre növő bőrt sokan körbevágják. Ez nem a legjobb megoldás, csak végszükség esetén éljünk vele. Akkor is csak óvatosan, mert könnyen megsérthetjük a körömágyat. Bár a mosogatás fiatal korban még a ritkább elfoglaltságok közé tartozik, nem árt ezzel kapcsolatban is figyelni körmünkre. A mosogatószerek hatására a körömlemez letöredezhet, felrostozódhódhat, elvékonyodhat. Ennek meggátlásához legjobb, ha a mosogatás nemes feladatát átengedjük másnak. Ha ezt nem tudjuk elkerülni, akkor használjunk gumikesztyűt. Ha valaki szereti érezni kezén a mosószeres víz lágy érintését, akkor a művelet befejezése után krémezze be a kezét, hetente egy-két alkalommal pedig negyed órára helyezze ujjait meleg olívaolajba.